Böbrek kistleri

 Böbrek kistleri

Böbrek, kistlerin sıklıkla izlendiği organlardan biridir. Böbrekteki kistler kazanılmış (sonradan ortaya çıkan) ya da genetik hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çok farklı tipleri olabilmesi, bazı tiplerinin çocuklara aktarılma riski olması, böbrek yetmezliği ve kansere neden olma olasılıkları nedeniyle böbrek kistleri hafife alınmamalı, uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilip takip edilmelidir.
Basit kistler, kırk yaşından sonra görülme sıklıkları artan, kansere dönüşme riskleri olmayan, ancak çok büyüyerek ağrı ya da çevre yapılara baskı uygulayabilen kistlerdir.
Komplike böbrek kistleri, kistlerin duvarlarının kalınlaşması, kist içinde bölmelerin ve kireçlenmesinin (kalsifikasyon) ortaya çıkması ile oluşan kistlerdir. U kistlerin daha yakından takip edilmeleri gereklidir çünkü kansere dönüşme riskleri mevcuttur.
Genetik böbrek kistleri kalıtım yolu ile geçen, her iki böbreğin kistlerle kaplandığı ve böbrek yetmezliğine yol açabilen, sıkça görülen bir hastalıktır. Çoğu zaman ailede bir kaç kişide aynı hastalık bulunur. Kistler otuzlu yaşlardan sonra büyümeye başlar ve hastanın yaşamının sonuna kadar büyümeye devam ederler. Erken tanı konmaz ve büyümeleri yavaşlatılmaz ise bu kistler böbrek yetmezliğine ve diyaliz ihtiyacına neden olabilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir