Böbrek Taşları

 Böbrek Taşları

Böbrek taşları böbrek yetmezliğinin önemli bir nedenidir. Maalesef sıklıkla ihmal edilen bir konu böbrek taşı saptandıktan sonra sebebinin araştırılmamasıdır. Bu nedenle böbrek taşı kendiliğinden düşse ya da cerrahi olarak çıkartılsa bbile vücut yeniden böbrek taşı üretmeye devam edecektir.
Böbrek taşları kolik adını verdiğimiz çok ağrılı bir tabloya neden olabilirler. Böyle olduğunda tanınmaları kolaydır. Ancak daha büyük problem oluşturan bir grup belirti vermeyen böbrek taşlarıdır. Bu taşlar böbrek hasarına neden olarak böbrek yetmezliği ve diyaliz ihtiyacı doğmasına neden olabilirler.
Bir kez bile böbrek taşı düşüren bir hastada vücudun neden böbrek taşı ürettiğinin araştırılması çok büyük öneme sahiptir. Bu durum kan ve ayrıntılı idrar testleri ile ortaya çıkarılabilir. Bir anormallik saptandığında diyet değişikliği ve ilaç tedavisi ile vücudun yeniden taş üretmesini engellemek mümkün olabilmektedir.
Tekrarlayan böbrek taşı düşürme öyküsü olan hastaların üre ve kreatinin değerleri ve idrarla protein atılımı mutlaka değerlendirilmelidir. Bu hastalarda uygun önlem ve tedaviler zamanında yapılmaz ise başlangıçta küçük olan böbrek hasarı kendi kendine ilerler ve böbrek yetmezliğine dönüşebilir. O nedenle taş nedeniyle sadece üroloji tarafından takip edilen hastalar mutlaka nefrolojiye de muayene olmalıdırlar ve bu şekilde böbrekleri için tam bir koruma planı geliştirmelidirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir